ESKİŞEHİR GENEL ANESTEZİ VE SEDASYON

ESKİŞEHİR GENEL ANESTEZİ VE SEDASYON
ESKİŞEHİR DİŞ

Özel OLDCITYDENT Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'nde 10 yataklı servisimiz ve tam donanımlı ameliyathanemiz mevcut olup genel anestezi veya sedasyon ile cerrahi (diş çekimi, diş eti tedavisi, dental implant, kemik grefti, kist operasyonları vb.) ve cerrahi olmayan (kanal tedavisi, dolgu, vb.) tedaviler uygulanmaktadır.

 

Genel Anestezi ve Sedasyon bölümümüzde Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanı Uzm. Dr. Alpaslan AKCAN  ve ekibi hizmet vermektedir. 

 

Sedasyon Nedir?

 

Bazı sedatif (Diyazem vb.), narkotik analjezik ve bazen hipnotik bir ilacın kombinasyonu ile hasta rahatlatılır ve kısa bir amnezi (unutkanlık) sağlanıp lokal anestezi ile hastanın diş tedavisi kısa sürede yapılabilir.

  

Genel Anestezi nedir?

 

Geçici bilinç kaybı ile birlikte duyu fonksiyonlarının ortadan kalkmasıdır. Halk arasında "narkoz" olarak da bilinmektedir. Solunum yolu veya anestezik ilacın damar içine ilaç enjeksiyonu ile anesteziye başlanır. Bilinç kaybını takiben kaslar kas gevşetici ilaçlarla işlevsiz hale getirilir. Ameliyat sırasında hastanın solunumu anestezi cihazıyla kontrol altında tutulur ve anestezinin devamı için anestezik gazlar kullanılır.

 

Genel Anestezinin Yan Etkileri

 

Günümüzde anestezide kullanılan ilaçların yan etkileri oldukça az olup, vücuttan hızla atılırlar. Ayrıca günümüzde mevcut medikal teknoloji ile gerek anestezi cihazları gerek hasta monitörizasyonu ile hastaların tüm vital bulguları çok yakından takip edilebilmektedir. Bu nedenle uzman hekimlerce ve uygun şartlarda yapıldığı sürece genel anesteziye veya sedasyona bağlı komplikasyonlar oldukça nadirdir. Komplikasyonları minimize etmenin birinci kuralı hastanın pre-op (ameliyat öncesi) anestezi muayenesinin detaylı bir şekilde yapılmasıdır. Bu muayene neticesinde tüm komplikasyonlar ve mevcut tıbbı durum gözden geçirilerek hastanın kendisi ile birlikte bir tedavi planı oluşturulur. 

 

Pre-op Anestezi Muayenesi

 

Hastanemize gelen hastalar önce yapılacak olan diş tedavileri ilgili bölümlerde planlandıktan sonra Pre-op anestezi muayeneleri yapılır. Anestezi muayenesinde öncelikle hastanın detaylı öz geçmişi (daha önceden geçirdiği ameliyat veya hastalıklar, sürekli kullandığı ilaçlar vb.) öğrenilip, fiziksel muayenesi yapılır. Gereken tetkikler yapıldıktan sonra hastaya  yapılacak olan tedavi ve ameliyat hakkında ayrıntılı bilgiler verilir. Hastanın bizzat kendisinin yazılı onamı alınarak hastamıza ameliyat randevusu verilir.

 

Genel anestezi ve sedasyon uyguladığımız hasta grupları:

 

  • 5 yaşından küçük çocuklar (bu grup çocukların ikna yolu ile diş tedavileri imkansız ise)

 

  • Gelişim geriliği olan çocuk veya erişkinler

 

  • İleri derecede fobisi (korku) olan erişkin hastalar

 

  • Genel anestezi gerektiren cerrahi girişimler

 

  • Lokal anestezi ile tek seansta yapılması mümkün olmayan bir çok cerrahi işlemin kısa sürede  genel anestezi altında yapılmasını isteyen hastalar
Copyrights 2015 OLDCITYDENT Sitenin son düzenlenme tarihi: 20.04.2024