ESKİŞEHİR ENDODONTİ

ESKİŞEHİR ENDODONTİ
ESKİŞEHİR DİŞ

Endodonti dişlerde bulunan kök kanallarının tedavisi ile uğraşan diş hekimliği branşıdır. Dişin mine ve dentin tabakalarının altında ''pulpa'' olarak adlandırılan, dişin canlılığını sağlayan damar ve sinir paketinin bulunduğu bir bölüm vardır.Dişin üst kısmında ''pulpa odası'' adını alan bu bölüm diş köklerinin sonuna kadar uzanmaktadır. Pulpanın herhangi bir sebeple iltihaplanması durumunda, dişin sinirlerinin alınarak, kanalların dezenfekte edilip, ardından doldurulması gerekir.

 

Kanal tedavisine ihtiyaç duyan hastalarımız genelde ağrı ve hassasiyet şikâyetiyle bize başvururlar. Bu tip vakalarda dişin üzerine vurulduğunda (perküsyon) hasta ağrı duyar. Herhangi bir şekilde ağrıyla belirti vermeyen vakalarda diş ölmüştür ve kök ucunda lezyon oluşumu vardır. Bu tip vakaların teşhisi yüzde şişme veya röntgen alınması sonucu konur. Kliniğimizde klasik radyografilerin yanında dijital radyografiler de tedavinin her aşamasında kullanılmaktadır. 
 
    Kanal tedavisi lokal anestezi altında yapılır ve ağrı duyulmaz. Dişin ağızda görünen kuron kısmından dişin sinir tabakasına (pulpa) açılan bir oyuktan (kavite) dişin çene kemiği içindeki kök kısmına giriş yapılır. Dişin sinirleri kök kısmındaki kanallarda bulunur. Dişler 1,2,3 kanallı olabilir, hatta bazı dişlerde normalden fazla sayıda kanal bulunur. Kanal tedavisi işlemi sinirlerin alınması, kanalların şekillendirilip mikroorganizmalardan arındırılması ve daha sonrasında genişletilmiş kanalların doldurulması işlemidir. Daha sonra dişin kuron kısmına harabiyetin büyüklüğüne göre restorasyon yapılır ve dişin estetik ve fonksiyonel olarak devamlılığı sağlanır.

 
Copyrights 2015 OLDCITYDENT Sitenin son düzenlenme tarihi: 20.04.2024